top of page
Low Gallery
Low Gallery

ceturtd., 25. nov.

|

Low Gallery

Low Gallery

Creative workshop “Ashes of a Seedling. Pigment Extraction From Natural Materials”, 19:00-23:00.

Registration is closed
See other events

Time & Location

2021. g. 25. nov. 19:00 – 23:00

Low Gallery, Lāčplēša iela 78A, Latgales priekšpilsēta, Rīga, LV-1011, Latvia

About the event

ENG // Creative workshop “Ashes of a Seedling. Pigment Extraction From Natural Materials” will take place at LOW gallery on November 25th 7-11PM. At the very center of the exhibition, there is an improvised laboratory made by two Finland-based painters – Inga Meldere and Emelie Luostarinen. Under the guidance of artist Ieva Putniņa, visitors are invited to participate in the process of extracting pigments from natural materials and trying them out on the white walls of the gallery. The visitors will act as workshop leaders and exhibitors alongside.

Acquiring pigments from natural materials is a simple and exciting process and everyone is invited to join in – from professional artists and enthusiasts to nature lovers and explorers of all ages (children up to the age of 12 should be accompanied by an adult). No prior knowledge is needed to participate, face mask and valid vaccination certificate is required.

LV // 25. novembrī no 19:00 līdz 23:00 galerijā LOW notiks radošā darbnīca “Dēstu pelni, jeb krāsu pigmentu iegūšana no dabas materiāliem”. Ekspozīcijas centrā ir gleznotāju Ingas Melderes un Emelie Luostarinen veidota improvizēta laboratorija, kurā skatītāji būs aicināti līdzdarboties pigmentu iegūšanā no dabas materiāliem, kā arī tos izmēģināt turpat uz galerijas baltajām sienām.Darbnīcas vadītāja un ekspozīcijas izpildītāja lomā darbosies Ieva Putniņa un darbnīcas/izstādes apmeklētāji.

Pigmentu iegūšana no dabas materiāliem ir vienkāršs un aizraujošs process, kurā aicināti iesaistīties gan mākslas profesionāļi un entuziasti, gan dabas mīļotāji un pētnieki visās vecuma grupās (bērni pirmsskolas un skolas vecumā līdz 12 gadu vecumam aicināti piedalīties pieaugušā pavadībā). Dalībniekiem nav nepieciešamas priekšzināšanas, taču nepieciešamas sejas maskas un derīgi vakcinācijas sertifikāti.

Web // http://low.gallery/

Share this event

bottom of page